wtorek, 17 września 2019
środa, 02 czerwca 2010 14:48   
GIMNAZJALNI POSŁOWIE

Posłowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Pionkach obradowali w Warszawie

Obrady w Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie, które odbyły się pod honorowym patronatem Wojewody Mazowieckiego pana Jacka Kozłowskiego w dniach 27 – 28 maja 2010 roku to kolejny etap wdrażania programu „Z podwórka do parlamentu” realizowanego w Publicznym Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Pionkach wspólnie z TPD w Pionkach.

Pionkowską młodzież reprezentowało pięciu uczestników a wśród nich: Mateusz Dziewit Emilia Sot, Mateusz Sztobryn, Karolina Trzmielewska, Katarzyna Wójtowicz. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia warsztatowe. Uczestnicy programu z różnych zakątków województwa spotkali się w Serocku, aby przygotować się do obrad. Zajęcia poprowadzili koordynator wojewódzki projektu pan Mariusz Oprządek i pani Elwira Kurzajewska. Młodzi posłowie otrzymali mandaty oraz materiały. Zgłoszono także kandydatury do prezydium. Wśród wyłonionych osób znalazł się Mateusz Sztobryn, który został I wicemarszałkiem Środowiskowego Sejmiku Młodzieżowego Województwa Mazowieckiego.

W obradach, które odbyły się w sali Sejmiku Województwa Mazowieckiego dnia 28 maja 2010 roku, wzięło udział wielu znamienitych gości m.in. pani Krystyna Kupczyńska Rzecznik Praw Obywatelskich, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Dyrektor Biura Wojewody Mazowieckiego, przedstawiciele gmin, z których przybyła młodzież na sejmikowe obrady. Zarówno goście jak i młodzi posłowie poruszali problem dotyczący przemocy i agresji oraz wskazywali drogi wiodące do rozwiązania problemu. Pani Krystyna Kupczyńska mówiła, aby młodzież ingerowała w sprawy agresji szczególnie w przypadku, gdy jest jej świadkami oraz aby zawiadamiała właściwe i zaufane osoby. Wspomniała także, że trzeba karać winnych i zwracać się do stowarzyszeń, które pomagają zwalczać ten problem. Ważnym elementem obrad było przedstawienie przez młodych posłów rezolucji i aktywny udział w debacie. Młodzi posłowie z Pionek zabrali głos w dyskusji i przedstawili rezolucję, która będzie złożona na ręce władz wojewódzkich. Miłym akcentem obrad było pokazanie przez posłów z Pionek Mateusza Dziewita i Emilię Sot naszego miasta, prac całego zespołu z wdrażania programu oraz wniosków do dalszych działań na płaszczyźnie „Przeciwdziałania przemocy i agresji”.

Na uwagę zasługuje fakt, że aktywny udział w zajęciach wzięło 21 uczniów, z którymi zajęcia poprowadziły panie: Małgorzata Dzikowska – Gregorczyk, Lidia Jurek, Marta Olejarczyk – Chmielewska, Iwona Śmietanka, Marzena Murawska, zaś oprawę techniczną przygotowała Agnieszka Łuba. Poruszanie ważnych dla młodzież problemów, wsłuchiwanie się w ich głos i wskazywanie drogi ich rozwiązania to kierunek prac, które przynoszą młodzieży pozytywne efekty i kształcą społeczeństwo wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka.

 

Koordynator projektu

Marzena Murawska

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster