wtorek, 17 września 2019
poniedziałek, 14 czerwca 2010 11:55   
POLSKO- UKRAIŃSKI KONKURS FIZYCZNY


Szkoła nie jest przystankiem. Jest drogą , która otwiera się na coraz nowe horyzonty do zdobycia.

Inspirując się tym nauczyciele Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Pionkach przystępują do różnorodnych konkursów promujących uzdolnionych uczniów. Od kilku lat gimnazjaliści interesujący się fizyką biorą udział w Polsko - Ukraińskim Konkursie Lwiątko. Konkurs jest wzorowany na popularnym matematycznym Kangurze. W czasie 75 minut należy rozwiązać 30 zadań. Tempo pracy jest duże, ale na tym ta zabawa polega. Na pomysł zorganizowania takiego konkursu z fizyki wpadli w 2001 roku nauczyciele „uniwersyteckiego” liceum we Lwowie. Nazwa LWIĄTKO , po ukraińsku LEVENJA właśnie od Lwowa pochodzi. Pomysł podchwyciło I Społeczne Liceum w Warszawie , któremu organizatorzy zaproponowali rozszerzenie konkursu na Polskę.

W 2003 roku próbnie, a później już pełną parą liceum podjęło się tego zadania.

Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły : „hiperon Ω”, „ kaon ” oraz „taon”. Jeden z gimnazjalistów Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Pionkach Paweł Petkow uczeń Anny Kuśmirek zdobył zaszczytny tytuł „taona”. Jest to duże wyróżnienie ponieważ poprzeczka w tym międzynarodowym konkursie jest postawiona wysoko.

Zdobyte wyróżnienie jeszcze raz potwierdza , że mamy zdolną młodzież w Pionkach , którą należy wspierać i promować w społeczności szkolnej i lokalnej jak również ogólnopolskiej.

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster