wtorek, 17 września 2019
poniedziałek, 10 maja 2010 13:34   
"ZIELONE" UCZCIŁO 219 ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-MAJA

 

W dniu 28 kwietnia 2010 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach odbyła się uroczystość z okazji 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 – Maja z 1791 roku.

 

W tym roku uroczystość miała nietypowy charakter. Na zaproszenie organizatora tej uroczystości mgr Jacka Malickiego, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie przybył profesor Marek Wierzbicki. Pan Marek Wierzbicki aktualnie pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej o/ Radom. Po przywitaniu przez Panią Dyrektor Stanisławę Iskra, organizatora uroczystości i młodzież „ ZIELONEGO” zaproszonego GOŚCIA rozpoczęła się oficjalna uroczystość. W trakcie tego spotkania młodzież Naszej Szkoły miała okazję do:

- obejrzenia filmu dokumentalnego pod tytułem; „ Dzieło Sejmu Wielkiego”,

- wysłuchania super ciekawego wystąpienia Pana Marka Wierzbickiego pt. „Dziedzictwo Konstytucji 3 Maja”. Wykład wspaniale oddał charakter, okoliczności,następstwa uchwalenia Konstytucji 3 – Maja w 1791 roku oraz konsekwencji tego wydarzenia i skutków na późniejsze losy narodu polskiego, aż po czasy obecne, które uwzględniają katastrofę pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku,

- obejrzenia wystawy poświęconej pt; „ Konstytucja 3 – Maja 1791 i jej skutki” przygotowanej przez młodzież „ Zielonego” pod kierownictwem mgr Jacka Malickiego i mgr Anety Zawadzkiej, przy udziale Pana Marka Łaty, metodyka historii pracującego w MODN w Iłży,

- dyskusji z zaproszonym Gościem na temat czasów epoki Oświecienia, analogii do współczesności, a także spraw dotyczących aktualnej pracy prof. Marka Wierzbickiego i IPN w naszym kraju. Młodzież Naszej Szkoły szczegółnie zainteresowana była bieżącymi wydarzeniami dotyczącymi ustway o IPN.

Spotkanie i uroczystość zakończyła się wielkimi brawami dla przybyłego do ZSP Nr 2 w Pionkach zaproszonego GOŚCIA, jakim był super naukowiec i wybitny historyk prof. Marek Wierzbicki. Pan Marek Wierzbicki dziękując za zaproszenie przekazał na rzecz szkoły materiały historyczne związane z działalnością IPN. Pani Dyrektor Stanisława Iskra wraz z organizatorem spotkania Jackiem Malickiem serdecznie podziękowali za wspaniałe chwile jakie mogła spędzić młodzież „ ZIELONEGO” mogąc spotkać się z przedstawiecielem elity intelektualnej III RP, a także przekazali zaproszonemu GOŚCIOWI materiały dotyczące histotii oraz działalności Naszej Szkoły. Dziękujemy za spotkanie i liczymy na kolejne- super ciekawe wykłady!

 

JACEK MALICKI

 

Wiadomości powiązane

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster