sobota, 19 stycznia 2019
piątek, 20 kwietnia 2018 13:58   
GOSPODARSTWO WĘGLOWE W NADLEŚNICTWIE KOZIENICE

Nadleśnictwo Kozienice rozpoczęło unikatowy w skali kraju projekt mający na celu zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych.

 

Leśne Gospodarstwa Węglowe – co prawda brzmi dość tajemniczo, ale ma na celu ochronę klimatu. Projekt będzie realizowany aż do 2026 roku a Nadleśnictwo Kozienice jest jednym z dwudziestu sześciu nadleśnictw w Polsce, w którym ten innowacyjny i pilotażowy program będzie wdrażany.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważny jest las. Doskonale wiemy, że lasy są "fabryką tlenu", chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają glebę i wody, są ulubionym miejscem wypoczynku ludzi a także są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Las to nasze życie.

Wszyscy również dajemy sobie sprawę jak ważna jest ochrona naszego klimatu a i jak szkodliwy jest tak zwany efekt cieplarniany. Nadrzędnym celem wdrażanego projektu jest zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych (m.in. podtlenku azotu, metanu) przez lasy w efekcie działań dodatkowych w leśnictwie. Przyczyni się to do kompensowania wzrostu CO2 powodowanego rozwojem gospodarczym.

- W Nadleśnictwie Kozienice do drożenia tego projektu przygotowujemy się już od dwóch lat. W tym celu wytypowaliśmy między innymi trzysta trzydzieści pięć hektarów gruntów, na których posadzimy buka – mówił podczas specjalnie zwołanej w tym celu konferencji prasowej Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot.

Jak podkreślono podczas konferencji w projekcie wykorzystane zostaną unikatowe, polskie badania naukowe, zarówno te obecnie prowadzone, jak i planowane do uruchomienia w przyszłości. Uszczegółowią one metody określania zasobów drzewnych i ilości pochłoniętego CO2 we wszystkich rezerwuarach ekosystemu leśnego, m.in. w warstwie drzew i krzewów, runa leśnego oraz gleby. Ponadto oceniany będzie wpływ różnych scenariuszy postępowania gospodarczego na bilans węgla w ekosystemie leśnym.

Dlaczego do tego cennego programu zaangażowano Nadleśnictwo Kozienice? Tę kwestię wyjaśnił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak

- W naszym rejonie mamy dużo emitentów dwutlenku węgla w tym głównie Elektrownię Kozienice. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten program, aby w obrębie lasów sosnowych posadzić buka, który będzie przyjmował wszystkie szkodliwe substancje – mówił dyrektor RDLP Andrzej Matysiak.

Każdego roku w okresie objętym badaniem na terenie Nadleśnictwa Kozienice około czterdziestu czterech hektarów obsadzonych zostanie bukiem. Tylko w tym roku w ramach Leśnego Gospodarstwa Węglowego w Nadleśnictwie Kozienice posadzonych zostanie sto trzydzieści trzy tysiące sadzonek. Obecnie ten innowacyjny i przede wszystkim ekologiczny projekt wdrażany jest na terenie Leśnictwa Kociołki.

To tam w specjalnie przygotowanych miejscach tak zwanych talerzach pomiędzy okazałymi sosnami sadzono buka, który w Nadleśnictwie Kozienice występuje dość sporadycznie. Sukcesywnie projekt LGW będzie wdrażany również w innych leśnictwach Nadleśnictwa Kozienice w tym między innymi leśnictwie Stanisławice oraz Chinów.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster