wtorek, 17 września 2019
czwartek, 18 kwietnia 2019 09:08   
BARDZO UDANE MISTRZOSTWA POLSKI TAEKWONDO

Aż dziewiętnaście medali w tym dziewięć złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe zdobyli nasi sportowcy podczas Mistrzostw Polski Taekwondo PUT.

 

W dniach 13-14 kwietnia w Częstochowie odbyły się Mistrzostwa Polski Taekwondo PUT. W zawodach wystąpiło 658 uczestników z 33 klubów. Impreza miała charakter międzynarodowy, gdyż oprócz zawodników z naszego kraju wystąpili też reprezentanci Mołdawii, Litwy i Czech.

Świetnie spisali się zawodnicy Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do Pionki, którzy występując w 26-osobowym składzie wywalczyli w sumie 19 medali: 9 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych.

- Najlepiej wypadł Jakub Płachta, który wywalczył aż cztery złote medale. Nikt w historii klubu nie zanotował jeszcze tak spektakularnego sukcesu – informuje nas Dariusz Sułek z Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do w Pionkach.

Pierwszego dnia, na 10 matach, odbyła się rywalizacja najmłodszych grup wiekowych, do młodzika (12 lat) włącznie. Nasza reprezentacja, w większości debiutantów, pod wodzą trenerów: Piotra Olszewskiego i Zuzi Maj, których wspierał dzielnie Łukasz Maciąg, wywalczyła łącznie 10 medali: 3 złote, 3 srebrne i 4 brązowe.

- Najlepszy wynik osiągnął Marcel Biesiadecki, który prezentując wyśmienitą formę zdobył 3 medale: 2 złote i 1 srebrny – mówi dalej Dariusz Sułek.

Swój wielki talent w formach tradycyjnych potwierdził Jan Wojda, który sięgnął po złoto a na trzecim stopniu podium tej samej kategorii stanęła równie utalentowana Maja Gronczyńska.

 

- Dwa medale zdobyła Iga Woźniak- brąz w walkach i brąz w technikach specjalnych. To sygnał, że zamierza ona iść w ślady swojej starszej siostry Pauliny, która kilka lat temu była "flagową" zawodniczką klubu a obecnie pełni rolę trenerki – podkreśla Dariusz Sułek.

Wielkie sportowe serce wykazały nasze młode zawodniczki zdobywając medale w walkach: Zofia Brudzyńska – srebro, Hania Zaremba – srebro i Basia Amerek – brąz. Inni zawodnicy zaprezentowali się również bardzo dobrze, ale mimo wygrania dwóch a nawet trzech pojedynków zakończyli rywalizację bez medali.  Kolejne wyzwania czekają naszych młodych wojowników już niebawem.

W drugim dniu mistrzostw do rywalizacji o tytuły mistrzowskie i medale przystąpili starsi zawodnicy od wieku kadeta (13lat) do weteranów włącznie. Zawodnicy naszego klubu zdobyli kolejnych 9 medali: 6 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy. Niebywałego wyczynu dokonał Kuba Płachta, który zwyciężył we wszystkich czterech konkurencjach, w których startował. Kuba został poczwórnym mistrzem Polski zarówno w obu formułach walk jak i konkurencjach technicznych: techniki specjalne i formy tradycyjne otwarte. Taki dorobek medalowy zapewnił mu tytuł najlepszego zawodnika mistrzostw w grupie kadetów.

- Kolejny świetny start w walkach semi contact zanotowała Ola Grzywacz, która obroniła tytuł mistrzyni Polski seniorek, wywalczony rok temu w Ostródzie. Do tego dołożyła srebrny medal w walkach light contact. Forma Oli w tej formule walki powoli rośnie – mówi dalej Dariusz Sułek.

Może trochę szkoda, że sędzia prowadzący matę zbyt często przerywał wymiany ciosów, pozbawiając naszą zawodniczkę możliwości wykończenia akcji nogami. Szósty złoty medal zdobyła w konkursie form otwartych juniorów Oliwia Pańczak a obok niej na drugim stopniu podium stanęła Zuzia Maj.

N- a szczególne słowa uznania zasługuje brązowy medal Grzesia Amanowicza, wywalczony w walkach semi contact -180cm seniorów. Nasz 44-letni zawodnik, który już od dawna mógłby rywalizować w grupie weteranów, doskonale radzi sobie w regularnych kategoriach i nie ustępuje pola w rywalizacji z dużo młodszymi, często będącymi w szczycie formy przeciwnikami. Wczoraj, gdyby nie chwila nieuwagi mógłby nawet walczyć w finale. Cała ekipa była pod wrażeniem jego, tak udanego występu – podsumowuje Dariusz Sułek.

Pozostali zawodnicy zaprezentowali się również z bardzo dobrej strony, choć bez sukcesu medalowego. Zdobyli jednak cenne doświadczenie, które powinno zaprocentować w przyszłości.

Udział w mistrzostwach odbył się w ramach realizacji zadań publicznych:

- „Organizacja udziału reprezentacji powiatu radomskiego w kickboxingu i taekwondo w zawodach wojewódzkich i centralnych” , sfinansowany ze środków Powiatu Radomskiego,

- „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo”, sfinansowany przez Burmistrza Miasta Pionki.

(red)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster