wtorek, 17 września 2019
wtorek, 23 kwietnia 2019 12:05   
SPLASH PARK I EDUKACJA NAD STAWEM

To miejsce, w którym edukacja i rozrywka będą przenikały się nawzajem dostarczając wielu wrażeń. Rusza kolejne postępowanie na budowę Splash Parku i wodnego układu krajobrazowo edukacyjnego.

 

 

To drugie podejście naszego samorządu do budowy wodnego kompleksu rozrywkowo edukacyjnego nad Stawem Górnym. Inwestycja w systemie „Projektuj i buduj” powinna zakończyć się w połowie maja przyszłego roku.

Jeszcze w 2017 roku pionkowski samorząd pozyskał ze źródeł zewnętrznych ponad pięć milionów złotych – 5 370 971, 65 zł z przeznaczeniem na modernizację i rewitalizację przestrzeni nad Stawem Górnym. Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli na całkowitą zamianę naszego rekreacyjnego akwenu wodnego.

W lipcu 2018 roku ogłoszone zostało pierwsze postępowanie przetargowe dotyczące budowy parku wodnego nad Stawem Górnym. Przetarg został jednak unieważniony gdyż najtańsza oferta znacznie odbiegała od kwoty, którą nasz samorząd zarezerwował na tę inwestycję. Jednocześnie okazało się, że w wyniku różnych zmian w projekcie „Modernizacja infrastruktury nad Stawem Górnym w Pionkach szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczne gospodarcze” zmniejszeniu ulegnie ogólna kwota dofinansowania.

Teraz po prawie rocznej przerwie i wprowadzeniu zmian w koncepcji zagospodarowania ogłoszone zostało drugie postępowanie przetargowe.

- Budowa wodnego placu zabaw dla dzieci oraz budowa układu wodnego krajobrazowo-edukacyjnego w Pionkach – czytamy w aktualnym ogłoszeniu.

Co tym razem zamierza wybudować nasz samorząd? Układ wodny Splash Park będzie miał powierzchnię około 250 m2. Znacznie mniejsze niż pierwotnie planowano będą brodziki dla dzieci. Obecne będą miały powierzchnię około 25 m2. Ponadto na placu wodnym przewidziano między innymi: armatkę wodną – 3 sztuki, dysza tunel – 2 sztuki, liść wodny – 2 sztuki, czy też tunel z kręgów – 1 sztuka.

W bieżącym projekcie duży nacisk położono na walory edukacyjne całego przedsięwzięcia. W tym celu zaprojektowana została tzw. „Sucha rzeka”. Na jej trasie dzieci będą mogły korzystać z urządzeń do zabawy z wodą.

- Dzięki trzem ręcznym pompom znajdującym się na piaskowych polach, dzieci będą mogły „produkować” wodę, która następnie będzie spływać do trzech korytek z zastawkami, a później do równoważni wodnej. Woda wylewa się do usypanego kamieniami i żwirem koryta „Suchej rzeki”. Ponadto elementami edukacyjnymi są również: małe koło kubeczkowe, które jest zasilane wodą podawaną od góry- najlepiej z rynienki kończącej się nad miseczkami urządzenia – czytamy w opisie.

Całość obecnego zadania realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Firma, która wygra przetarg będzie zobowiązana do opracowania kompletnej dokumentacji budowlanej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz wybudowania całego kompleksu.

Czas trwania inwestycji zaplanowano na blisko dwanaście miesięcy. Całość powinna zakończyć się do piętnastego maja 2020 roku. Z kolei firmy zainteresowane udziałem w tym przetargu swoje oferty mogą składać do ósmego maja tego roku.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster