wtorek, 17 września 2019
sobota, 27 kwietnia 2019 19:27   
NIE LICZĘ GODZIN I LAT, CZYLI IV FESTIWAL

W Pionkach, czyli tu gdzie przez lata rodziła się legenda longplaya z polichlorku winylu odbywa się Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Czarnego Krążka.

 

Przez dwa kwietniowe dni w naszym mieście niepodzielnie królował „nośnik z duszą”, czyli popularna płyta winylowa. Przez całe dziesięciolecia nasze miasto było słynne z produkcji płyt z polichlorku winylu. Teraz w murach, które gościły między innymi Mieczysława Fogga, czy Hankę Ordonównę odbywa się Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Czarnego Krążka, który organizowany jest przez Centrum Aktywności Lokalnej.

W tym roku odbyła się już czwarta edycja tego popularnego i cieszącego się dużym zainteresowaniem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka pod honorowym patronatem Andrzeja Piasecznego.

- Ze starej płyty wraca muzyka, Wibruje w smykach jak w oczach łzy. A świat się kręci jak stara płyta – od słów tej piosenki rozpoczyna się każda edycja festiwalu. Oczywiście tak było i tym razem.

Dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej Marcin Alot.

- W kwietniu przypada Dzień Płyty Winylowej. Nasze miasto jako kolebka tego nośnika stara się kultywować tradycje związane z czarnym krążkiem i między innymi dlatego organizujemy ten festiwal – powiedział podczas inauguracji czwartej edycji festiwali dyrektor Centrum, Aktywności Lokalnej Marcin Alot. Uroczystego i oficjalnego otwarcia IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka dokonał Burmistrz Miasta Robert Kowalczyk.

- Festiwal uważam za otwarty – wypowiedział symboliczne słowa burmistrz Robert Kowalczyk. Przypomniał jednocześnie, że blisko czterdzieści lat temu jako uczeń szkoły średniej miał praktyki na dawnym „Pronicie” między innymi na wydziale produkcji płyt winylowych.

Festiwal to również przesłuchania muzyczne uczestników, którzy biorą udział w konkursie. Odbywa się to w pierwszym dniu festiwalu. W tym roku uczestników oceniało jury w składzie: Szymon Wydra – przewodniczący jury, Alicja Gryz – Wasil oraz Michał Retelewski. Sekretarzem jury była Alicja Baran.

Przewodniczący jury Szymon Wydra.

- Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej profesjonalnych i transparentnych festiwali turniejowych w Polsce. Prezentacja swoich umiejętności na tej scenie to zaszczyt dla każdego artysty bez względu na wiek i dokonania artystyczne – powiedział przewodniczący jury Szymon Wydra, który przed laty założył i jest liderem znanego zespołu „Carpe Diem”.

Uczestnicy festiwalu rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: 10 – 12 lat, 13 – 15 lat, 16 – 18 lat oraz urodzeni przed 2001 rokiem. W pierwszej kategorii wiekowej laureatami zostali: Nela Zawadzka, Antoni Marzec, Antonina Rusin. Pierwsze miejsce w tej grupie zajął Antoni Marzec. W drugiej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zajęła Anastazja Serafin a oprócz tego laureatami zostali: Julia Trybusińska i Natalia Wilczek. W trzeciej kategorii wiekowej pierwsze miejsce wyśpiewała Amelia Lasota a laureatami zostali również: Martyna Zygadło i Alicja Stypik.

Grand Prix dla Zofii Sydor wręczył burmistrz Robert Kowalczyk.

W czwartej najstarszej grupie wiekowej laureatami zostali: Michał Steciak, Zofia Sydor, Paulina Strukiel przy czym tę kategorię wygrała Zofia Sydor. Jednocześnie ta uczestniczka wygrała cały IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Czarnego Krążka pod honorowym patronatem Andrzeja Piasecznego i zdobyła Grand Prix festiwalu. Podczas gali finałowej na podstawie własnej interpretacji zaśpiewała wielki przebój z repertuaru Anny Jantar „Wielka dama tańczy sama”.

Gwiazda IV Festiwalu Andrzej Rybiński.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu był Andrzej Rybiński, który udowodnił, że czas dla Niego się zatrzymał. Twórca debiutował w latach 70-tych a najbardziej znany jest z takich utworów jak: „Nie liczę godzin i lat”, „Pocieszanka” czy „Pogoda dla bogaczy”. W Pionkach przed naszą publicznością przypomniał swoje największe przeboje ale również i nowe kompozycje gdyż jak stwierdził „Nie czas jeszcze odcinać kupony”. Publiczność niezwykle ciepło i z dużym entuzjazmem powitała artystę i dała się ponieść w świat Jego melodyjnych ballad. Pionkowscy słuchacze również powrócili do lat młodości i udowodnili, że czas zamierzają odmierzać już tylko „wschodami gwiazd i zachodami”.

ROMAN FIDO

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster