wtorek, 17 września 2019
środa, 08 maja 2019 14:03   
DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Kolorowy pochód osób z niepełnosprawnością wraz z ich opiekunami, rodzinami i przyjaciółmi przeszedł ulicami naszego miasta. Wszystko w ramach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością.

Pionkowski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczął się przy siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy. W naszym mieście zorganizowany został po raz pierwszy.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone w całej Europie od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W naszym mieście z inicjatywy Środowiskowego Domu Samopomocy i stowarzyszenia „Przyjazny Dom” zorganizowane zostało pierwszy raz. Ale jak zapowiadają organizatorzy na pewno nie ostatni.

 

W Pionkach wszystko zaczęło się przy ulicy Jordanowskiej, gdzie od połowy lat dziewięćdziesiątych funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy. Ponad sto osób z niepełnosprawnością wyruszyło spod ŚDS, aby w wielobarwnym pochodzie przejść ulicami miasta. Jak podkreślali organizatorzy w ten jeden dzień w roku mogą się oni poczuć bohaterami wydarzeń. W tym przedsięwzięciu oprócz uczestników z ŚDS wzięli również udział uczestnicy pionkowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, uczniowie ze Szkoły Specjalnej przy Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jedlanki.

- W ten sposób pragniemy również zamanifestować nasz sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w urzędach, instytucjach użyteczności publicznej, czy w pracy – mówiła podczas pierwszego pionkowskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Pionkach Aneta Paluch – Szczepanik.

Jednocześnie wszyscy uczestnicy tego wyjątkowego przedsięwzięcia zgodnie podkreślali, że Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością do doskonała okazja do poznania środowiska niepełnosprawnych, zrozumienia ich problemów i potrzeb.

 

- A przecież świadectwem naszego człowieczeństwa, o którym tak dumnie często mówimy i którym się szczycimy jest stosunek od osób niepełnosprawnych – mówiła Aneta Paluch – Szczepanik.

Po prawie godzinnym przemarszu ulicami Pionek wielobarwny korowód ponownie dotarł do siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy. Tam między innymi powitał ich burmistrz Robert Kowalczyk oraz zastępca burmistrza Kamila Kaczorowska.

- Cieszę się, że zorganizowaliście taki marsz. Wierzę, że w kolejnych latrach Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością będzie kontynuowany – mówił Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk.

 

Po części oficjalnej na uczestników marszu czekały kolejne atrakcje. Jedną z nich był występ aktorów, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Jedlanki. Grupa artystyczna „Przyjaciele” przedstawiła pantomimę pt. „Drewniane lalki”. Dla wszystkich przygotowano także poczęstunek. Było „coś” na słodko, ale również i tradycyjna kiełbaska z grilla.

(r.f.)


 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster