wtorek, 17 września 2019
piątek, 10 maja 2019 20:37   
WYSTAWA MALARSTWA TOMASZA WRÓBLEWSKIEGO

Maluję od zawsze. Sprawia mi to ogromną przyjemność – mówił Tomasz Wróblewski podczas autorskiego wernisażu w Galerii „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

W piątkowy wieczór w Galerii „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych Tomasza Wróblewskiego.

Blisko trzydzieści obrazów wykonanych w technice olejnej i akrylowej od piątku dziesiątego maja można oglądać w Galerii „Wolumin” Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Leśnej. Już od kilku lat galeria prezentuje prace twórców zarówno lokalnych jak również o znaczącym dorobku artystycznym, których twórczość można podziwiać w prestiżowych centrach sztuki zarówno w kraju i za granicą. Prezentowane jest, więc malarstwo, rysunek, grafika i rzeźba, czy fotografia. „Wolumin” w szerokim zakresie udostępnia swoją przestrzeń dla ludzi sztuki.

„Wystawa malarstwa” to najnowsza propozycja artystyczna. Na wystawie zgromadzono w sumie dwadzieścia siedem prac. Wśród nich można odnaleźć między innymi pionkowski las, okolice starej Wenecji, okoliczne pola, tereny z okolic Dęblina, Garbatki i urokliwe miejsca, które autor Tomasz Wróblewski napotkał podczas wędrówek i dalszych wyjazdów.

- Dziś w naszej galerii mamy wielką przyjemność i zaszczyt gościć tak znanego artystę, jakim jest Tomasz Wróblewski. W swoim dorobku ma już między innymi trzydzieści pięć wystaw indywidualnych i ponad sto osiemdziesiąt wystaw zbiorowych. Prace Tomasza Wróblewskiego można oglądać w wielu galeriach zarówno w kraju jak i za granicą – mówiła podczas wernisażu dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Marta Kwapisiewicz.

Tomasz Wróblewski – urodził się we Wrocławiu. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, w 1990 roku Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie otrzymując dyplom z malarstwa w pracowni prof. M. Hermana, a w 2009 roku Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Artystów, Twórców i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1994 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Radomskiego. Pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach. Od 1990 roku do 2008 roku prowadził Galerię „Format” organizując liczne wystawy. Pomysłodawca i komisarz wystawy artystów powiatu radomskiego „Formatowanie”. Uczy rysunku i malarstwa. Zajmuje się malarstwem, grafiką komputerową i scenografią. W jego dorobku artystycznym znajdują się: 35 wystaw indywidualnych, udział w ponad 180 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, w 35 plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz 9 realizacji filmowych, jako scenograf, m.in. film „Fundacja” F. Bajon, „Afonia i pszczoły” J. J. Kolski, serial „Stacyjka” R. Piwowarski, film „Solidarność” J. J. Kolski.

- Maluję praktycznie od zawsze. Kocham tę twórczość a malowanie sprawia mi ogromną przyjemność – mówił podczas wernisażu Tomasz Wróblewski. Podkreślił jednocześnie, że te dwadzieścia siedem obrazów to niewielki wycinek własnej twórczości. Ilość i wielkość obrazów wynika między innymi z możliwości lokalowych Galerii „Wolumin”.

- Ze względu na tematykę i wspomnienia z przedstawianymi miejscami na tych obrazach mam do nich szczególny sentyment i są mi bardzo bliskie, bo oprócz chmur, pól i lasów starałem się utrwalić na nich cykanie świerszczy, śpiew ptaków czy szum wody – mówił dla redakcji „Nad Zagożdżonką” Tomasz Wróblewski.

Jak powiedział nam jeden z uczestników wernisażu zaprezentowane obrazy stwarzają wrażenie melancholijnego, ponadczasowego piękna. Ponadto jak zaznaczył nasz rozmówca autor prac w swoim plastycznym przekazie na płótnie połączył podróżnicze i turystyczne wspomnienia, poetycki nastrój oraz pasję i zaangażowanie.

- Obrazy znajdujące się w Galerii „Wolumin” są przykładem kolejnego etapu mojej twórczości z ostatnich kilku lat – podsumował z kolei swój autorski wernisaż Tomasz Wróblewski.

(red) (r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster