wtorek, 17 września 2019
poniedziałek, 13 maja 2019 12:02   
OPEROWA KLASYKA NA SCENIE W CAL

Arie „Halki”, „Strasznego dworu”, czy „Carmen” można było usłyszeć w Centrum Aktywności Lokalnej podczas koncertu Polskiej Opery Kameralnej.

 

Była to wyjątkowa podróż do klasycznej i wykwintnej muzyki operowej. Wybitny artysta Kazimierz Kowalski przeprowadził nas przez tę arystokratyczną sztukę.

Koncert największych przebojów operowych i operetkowych w wykonaniu wybitnych artystów sztuki operowej zorganizowany został w Centrum Aktywności Lokalnej. Odbył się pod honorowym patronatem europosła Jarosława Kalinowskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Burmistrza Miasta Pionki Roberta Kowalczyka.

- Miasto Pionki jest mi bardzo bliskie. Przyjeżdżałem tu wielokrotnie gdy w pobliskiej wytwórni tłoczono moje płyty – mówił do pionkowskiej publiczności Kazimierz Kowalski.

W świat operowych arii ale również i przez trochę lżejszy operetkowy repertuar przeprowadził nas wybitny polski tenor Andrzej Jurkiewicz, sopranistka Małgorzata Kulińska i mezzosopranistka Małgorzata Kustosik a jako akompaniator Ewa Szpakowska, która jest wykładowcą w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi.

W repertuarze koncertu znajdą się najpopularniejsze arie operowe, operetkowe i musicalowe z takich dzieł jak: "Straszny Dwór", "Halka", czy "Carmen". O swoich doświadczeniach muzycznych mówił również europoseł Jarosław Kalinowski.

- Tak się składa, że z Kazimierzem Kowalskim znamy się już od ponad dwudziestu lat. Sam w młodości występowałem w muzycznym zespole artystycznym. Jednocześnie gdy ktoś chciałby poznać co oznacza miłość do Polski to powinien pojechać na kresy, szczególnie do Wilna. Taką wyjątkową lekcję patriotyzmu otrzymałem od mieszkających tam Polaków podczas jednego z koncertów Polskiej Orkiestry Kameralnej – mówił Jarosław Kalinowski.

Polska Opera Kameralna została stworzona przez Kazimierza Kowalskiego w 1997 roku, a celem tej jedynej sceny operowej w Polsce jest prezentacja spektakli operowych w miastach, w których nie ma stałych teatrów muzycznych. W tej objazdowej działalności firmowanego przez Kazimierza Kowalskiego teatru operowego udział biorą wybitni polscy soliści, jak Teresa May-Czyżowska, Wanda Polańska, Sylwia Maszewska, Małgorzata Kulińska, Dorota Wójcik, Agnieszka Makówka, Andrzej Niemierowicz, Andrzej Jurkiewicz, Krzysztof Marciniak, Wiesław Bednarek.

(red) (r.f.)

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster